Value betting – sázení na hodnotu

Sázky na hodnotu, value sázení, či value betting. Nezáleží na názvu, pro sázkaře je znění a význam svatým grálem. Nicméně, je potřeba mít na paměti, že vždy, když mluvíme o sázení, musíme počítat i s rizikem. Ale znáte lepší pocit, než když porazíte sázkovou kancelář?

Co představuje value?

“Value” znamená v angličtině “hodnota”. Takže když se říká, že u sázkových kanceláří jsou nejdůležitější sázky na hodnotu, znamená to, že jde o sázky, které jsou schopny konzistentně vykazovat skutečný zisk. Mnoho hráčů dělá tu chybu, že ztotožňuje zisk zejména se sázením na favority, ale také i na jejich soupeře bez toho, aniž by přihlédli k tomu, na čem skutečně záleží – hodnota kurzů.

Hodnota je jednoduchý koncept, ale není snadné jej uchopit. Reprezentuji totiž vztah mezi kurzem nastaveným sázkovou kanceláří (kurz lze převést na pravděpodobnost) a skutečnou pravděpodobností toho, že se daný výsledek opravdu odehraje. Kurzy lze poměrně snadno převést na procenta díky kalkulačkám dostupným na internetu.

Kurzy a pravděpodobnost

Ukážeme si to na jednoduchém příkladu – řekněme, že na zápas Real Madrid vs Villarreal nastavil bookmaker kurz 2,00 na sázku nad 2,5 gólu (Over 2,5). Tento kurz se dá jednoduše přepočítat na pravděpodobnost, která je v tomto případě 50%. Stačí vydělit číslo 1 daným kurzem, což je v našem případě 1 / 2 = 0,5 = 50%.

Kurzy a hodnota

I když sázková kancelář nastavil u zápasu Realu Madrid s Villarrealem kurz na sázku Over 2,5 na 2,0, vy jste udělali svůj úkol a zjistili jste, že oba týmy odehráli v sezóně 60% všech svých zápasů se skóre vyšším než 2,5 gólu. Stačí tedy hodit 60% do kalkulačky. Jednoduchým výpočtem zjišťujete, že objektivní kurz by měl být 1,67 (1 / 0,6 = 1,67). Vzhledem k tomu, že bookmaker nabízí kurz 2,0, můžete se (pokud dosáhnete) poklepat po zádech, protože jste právě objevili sázku na hodnotu.

Kdy sázka na hodnotu neexistuje?

Barcelona hraje zápas proti Levante. Vy velmi dobře víte, že pro domácí tým prakticky neexistuje možnost prohry. A to i v případě pár zranění. Sázková kancelář to ví také, proto nastavil kurz na výhru Barcelony na 1,15. Oprávněně? Ano, protože šance na výhru Levante je mizivá. Znamená to tedy, že jste objevili sázku na hodnotu? Ne.

Posuzování pravděpodobnosti, které se odráží v kurzech, není tak snadné, jak by se mohlo zdát. Pro začátek se musíte naučit, jak upustit od uvažování pouze z hlediska síly týmu a vidět skutečnou hodnotu sázky. Pamatujte, že nejste statistik ani expert, jehož jediným úkolem je  pro bookmakera vypočítat a najít rovnováhu mezi pravděpodobností a kurzem. Ovšem budete-li se držet určitých pravidel a tipů, můžete své šance na objevení hodnoty výrazně zvýšit.

Online kalkulačka kurzů

Při hledání hodnoty u sázek je nejlepší začít tím, že projdete seznam sázkových kanceláří a naleznete takovou, která mezi konkurenty nabízí nejvyšší kurzy nejčastěji. U takové společnosti je vydělání si slušných peněz nejsnadnější, na rozdíl od bookmakerů, kde jsou kurzy nízké. Další a lepší možností je mít účet založený u více sázkových kanceláří, protože ne vždy je z hlediska kurzů jenom jedna společnost s nejvyššími kurzy. Jednou můžete najít vysoký kurz u jedné sázkové kanceláře, jindy to může být u druhé. A pokud se bavíme o vyhodnocování kurzů na jednotlivé zápasy, je vhodné mít online kalkulačku kurzů.

Jak najít dobré sázky? – Teoretický výnos

Řekněme, že se blíží zápas Sparty a Slavie Praha. Kurzy jsou nastaveny následovně:

  • Sparta Praha 2,50
  • Remíza 3,45
  • Slavia Praha 3,00

Pokud tyto kurzy zadáte kalkulačky pravděpodobností, převedete kurzy na šance a spočítáte všechny tři dohromady, zjistíte, že pravděpodobnost je 97,73%. To znamená, že pokud byste vsadili na všechny tři možnosti současně, váš teoretický výnos bude vždy ve ztrátě. Sázkové kanceláře nikdy nenastavují kurzy tak, aby dohromady zaručovaly teoretický zisk, tedy nad 100%.

Zábavou tedy je hledání sázek, kterých kurzy se po sečtení co nejvíce blíží k hranici 100%. Jaký je důvod toho, že bookmaker takové kurzy nabídne? Většinou je to chyba na straně sázkové kanceláře. Zde přichází čas na váš další krok: zdlouhavé počítání vašich pravděpodobností a kurzů a následné srovnávání s kurzy vypočtenými sázkovou kanceláří.

Jak počítat kurzy a šance?

Jakmile tedy zkontrolujete výše zmíněný teoretický výnos u sázkové kanceláře a následně i pravděpodobnost, je čas porovnat nabídku s vašimi očekáváními. K tomu je nutné pečlivě analyzovat daný zápas. Níže uvádíme faktory, které musíte vzít v úvahu.

Síla týmu

Toto je pravděpodobně první věc, která vás napadne, když zvažujete sázení na daný zápas. Dokáže tým #1 konkurovat týmu #2, kde se tým #1 nachází v tabulce a kde je umístěn tým #2. Musíte ale mít na paměti, že ne vždy je to to klíčové, co u sportů platí.

Poměr vzájemných sil

Tabulka vám toho může napovědět mnoho, ale ne všechno. Může se stát, že týmy, které se v zápase potkají, jsou místními rivaly, nebo sdílejí dlouhou historii vzájemných zápasů. A to i navzdory tomu, že na hřišti může být znatelný jejich kvalitativní rozdíl. Dobrým příkladem jsou týmy Barcelony a Realu Sociedad z La Ligy.

Některé týmy mohou v domácím prostředí excelovat, zatímco na hřištích soupeřů to není až taková sláva. Příkladem může být tým anglické Premier League Stoke, kterého soupeři hrají na hřišti tohoto týmu velmi neradi a to i navzdory tomu, že Stoke nepatří mezi elitní týmy.

Aktuální forma

Mělo by být zřejmé, že potřebujete vědět, jestli tým, na který chcete vsadit, je momentálně  na vrcholu své formy, nebo jestli v poslední době jeho forma klesala. Stejně důležitá je při odhadu výsledku kontrola nejnovějších zranění či nemožnosti hráče hrát zápas kvůli suspendaci.

Velmi důležité jsou také další faktory, které mohou ovlivnit výkon týmu v zápase. Jedním takovým faktorem může být nadcházející zápas například v Lize Mistrů. Tým se pak někdy snaží v domácí lize šetřit klíčové hráče a nenasadí je do základní sestavy. Na druhou stranu zde může být případ, že i navzdory ne stoprocentnímu stavu klíčového hráče tento hráč nastoupí na zápas, protože týmu hrozí sestup z ligy. Motivace za některými rozhodnutími mohou udělat hodně.

Ostatní faktory

Nejrespektovanější hráči světa jsou také jenom lidé. Často zaměřený na sebe či narcistický, ale pořád lidé. Takže i když je tým na papíru nejlepším týmem světa, špatná atmosféra uvnitř týmu může napáchat škody. Pravděpodobně znáte ten pocit, když pracujete s lidmi, kteří se vzájemně nemají rádi.

Vzpomínáte si, co se stalo během Světového poháru ve Francii v roce 2010?

Hráči se vzbouřili proti svému trenérovi Domenechovi. Několik hráčů bylo posláno domů a Francie dokončila turnaj s jedním bodem v základní části po zápasech proti Uruguayi, Mexiku a Jižní Africe. Chování hráčů bylo velmi neprofesionální a nespravedlivé vůči fanouškům, ale dokonale ukazuje, že i na takové vysoké úrovni může nepřátelství v týmu hodně věcí změnit. Nyní si představte, co by se mohlo stát klubům v národních ligách. A sázková kancelář ne vždy ví o takových detailech, takže to můžete využít!

Jak počítat sázkové pravděpodobnosti?

“Jak ale kurzy počítat?”, ptáte se. Jakmile máte všechny informace, je čas vypočítat kurzy a podle nich zjistit, zda je v daném kurzy k nalezení hodnota. Vše je založeno čistě na matematice a výpočtu rizika. Při posuzování vašich pravděpodobností se bere v úvahu mnoho faktorů, včetně:

  1. Předchozí vzájemné zápasy týmů.
  2. Statistika doma / venku.
  3. Forma týmu.
  4. Zranění a suspendace.

Zkusme to tedy na příkladu. Řekněme, že chcete vsadit na Manchester United vs Arsenal Londýn v Premier League. Pro naše potřeby řekněme, že posledních 10 zápasů těchto klubů je rozděleno na 5 výher Manchesteru, 1 remízu a 4 výhry Arsenalu (bod 1). Pravděpodobnosti jsou tedy přiděleny následovně – 50%, 10% a 40%, takže Manchester je favoritem. Samozřejmě se jedná o neuvěřitelně zjednodušující pohled na věc, ale pro náš příklad jsme vybrali takové čísla, abychom vysvětlili, jak se počítají pravděpodobnosti.

Manchester má tedy 50% šanci na výhru. Teď přidáme všechny další důležité faktory, aby byl odhad pravděpodobnosti co nejpřesnější. Podíváme se tedy podrobněji a zjistíme, že posledních 5 domácích zápasů s Arsenalem Manchester vyhrál jen dvakrát a prohrál třikrát (bod 2). Ukázalo se tedy, že Arsenal hraje proti tomuto soupeři lépe venku. Matematicky vzato, Manchesteru (hostitel zápasu) má 40% šanci na výhru a 60% šanci na prohru. Když to vezmete v úvahu, můžete mírně snížit dříve odhadovanou celkovou pravděpodobnost výhry Manchesteru na 47%.

Jdeme dále – zkontrolujte formu (bod 3). Zdá se, že pevnost Manchesteru United, stadion Old Trafford, momentálně nepřináší týmu štěstí, protože klub prohrál své poslední 2 domácí zápasy. To také ovlivňuje naše výpočty. Snižujeme tedy strop pravděpodobnosti na 45%.

Dobře, co zranění a suspendace (bod 4)? Jeden z lepších hráčů základní sestavy v předchozím zápase fauloval hráče Chelsea a největší hvězda Arsenalu při měnění žárovky upadla a podvrtla si kotník, takže v zápase také nenastoupí. Pro oba týmy je to velká ztráta, ale protože pro Arsenal je to větší újma, mělo by se to brát jako výhoda z pohledu domácího týmu. Přiřadíme tomu například 3 procenta, takže nyní odhadujeme šance na výhru Manchesteru na úrovni 48%.

Jak najdu sázky s hodnotou?

Je čas porovnat kurzy s pravděpodobnostmi. Pamatujte, že se jedná o srovnání pravděpodobností bookmakera s vašimi výpočty – tak totiž určujete, zda se jedná o sázku na hodnotu, či nikoli.

Řekněme, že Fortuna má nejlepší kurzy na zápas Manchester vs Arsenal, konkrétně že domácí tým vyhraje v kurzu 2,25. Díky kalkulačce zjišťujeme, že když vynásobíme daný kurz s naší pravděpodobností výhry domácích, získáváme výsledek vyšší, než 100% (48 x 2,25 = 108%). Takže se ukazuje, že zisk je zde až 8% – to je hodně!

Pokud by byl výsledek pod 100%, poděkovali by jsme sázkové kanceláři za hru a jeli dál.

Kde jsou sázky na hodnotu k nalezení?

Při sázení na hodnotu je potřeba vzít v úvahu mnoho, mnoho faktorů. Nejlepší je podívat se na sportovní fóra či online diskuze, pokud chcete hledat trochu hlouběji a najít nejspolehlivější pravděpodobnosti v kurzech. Doufáme však, že již víte, jak se sázkové kurzy počítají a odkud pocházejí díky našemu průvodci hledáním hodnoty v kurzech a sázkách. Pusťte se do práce a hodně štěstí!

FAQ – Nejčastěji kladené otázky

  • Co znamená sázení na hodnotu?

Stručně řečeno, jde o skutečnou pravděpodobnost zisku z dané sázky. Hodnotu je extrémně těžké najít, ale pokud se objeví, je ve vašem nejlepším zájmu takovou sázku uzavřít.

  • Kde najít dobré sázkové kurzy?

Několik sázkových kanceláří v České republice nabízí solidní kurzy. Určitě doporučujeme pravidelně procházet kurzové nabídky sázkových kanceláří. Za zmínku stojí také to, že těžit můžete také díky bonusům a promo akcím. Některé z top promo akcí nabízejí zvýšené kurzy na vybrané zápasy dne.

  • Která sázková kancelář nabízí hodnotné sázky?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Ano, může se stát, že jeden bookmaker nabídne 10 sázek na hodnotu, zatímco druhá sázková kancelář nenabídne žádnou takovou možnost. Vše se však mění ze dne na den a proto je vhodné sledovat kurzy a vybírat jen ty sázkové kanceláře, které nabízejí vyšší kurzy, než konkurence.