Slovník sázkařských pojmů

A

Aku sázka

Antepost sázení

Arbitrážní sázení

Asijský handicap

B

Back

Banker

Bankroll (Rozpočet k sázení)

Bookmaker

Bonus

Bonusový kód

C

Chalk

Čistý list

D

Dead Heat

Dvojitá šance

E

Each Way

Evropský handicap

Even Money

F

Fixní kurz

Future Bet

G

GamCare

Grand Salami

J

Juice

K

Kurz

L

Lay

Lichá/Sudá

Line

Lock

M

Money Line

N

Neplatná sázka

Non-Starter

O

Obnos

P

Parlay

Poločas/Konec zápasu

Přes/Pod

Provize

První úspěšný střelec

R

Remíza

S

Sázka bez remízy (SBR)

Sázení na přesné skóre

Sázení na skóre

Sázení na úseky zápasu

Sázení na výsledek zápasu

Sázka na zápas (Match bet)

Sázení na žluté a červené karty

Sázení proti rozptylu (Against the Spread)

Sázkař

Spread (Rozptyl)

Square

Steam

T

Tote sázení – Totalizátor (Pool Betting)

Trixie

V

Vigorish

Výhodné sázky

Vyhraje nebo se umístí/Sázka na umístění

Výměnné sázky (Betting Exchange)

W

Wise Guy

Z

Zajištění (Hedging)


A

Aku sázka

Sázka, při které se zkombinuje čtyři nebo více sázek do jedné. Kurzy jednotlivých sázek se násobí, takže výsledná výhra je tvořena vloženou částkou x číslem, který vyjde po společném vynásobení všech kurzů. Pro výhru je ale potřeba vyhrát všechny sázky. Tento typ sázek využívají především sázkaři, kteří sází menší částky – za malou sázku totiž mohou vyhrát hodně peněz.

Antepost sázení

Antepost sázení je sázení na události, které se budou konat až za delší dobou. Je populární především u dostihů a u fotbalu. Jsou většinou poměrně výhodné, pokud se ale zápas nebo dostih nakonec z nějakého důvodu nekoná, hráč sázku prohrává.

Arbitrážní sázení

Arbitrážní sázení je minimalizace ztrát / zvětšování výher na základě toho, že různí bookmakeři nabízejí různé kurzy. Někteří hráči uzavřou zároveň téměř jistou sázku s nízkým kurzem, a u jiného bookmakera vsadí na opačný výsledek s vysokým kurzem. Sázky musí být uzavřeny v co nejkratším čase po sobě, protože kurzy se často mění.

Asijský handicap

Tento typ handicapu, používaný především u sázení na fotbal, se začal poprvé používat (jak jeho název vypovídá) v Asii. Hlavní výhodou tohoto typu handicapu je to, že u něj nemůže dojít k remíze. Tento handicap je používán především u zápasů, ve kterých proti sobě stojí favorit a outsider. Hráči si mohou vsadit na favorita nebo na outsidera.

B

Back

Pokud „backujete kurz“, znamená to, že sázíte na výhru. Pokud backujete sázku s kurzem 2/1 100 korunami a vyhrajete, dostanete 300 korun (100 x 2 + 100). Po vyhrané sázce se tedy vždy vrací i vsazená částka.

Banker

Banker je zápas ve dvojité / aku sázce, kde má hráč výhru téměř jistou. Může to být například fotbalový zápas s jasným favoritem. Hráči vnímají bankery jako téměř jisté sázky – ve sportu ale samozřejmě není jisté nic, a tak se i bankers sázky někdy dají prohrát.

Bankroll (Rozpočet k sázení)

Bankroll jsou peníze, které hráč může vsadit. Tento rozpočet se snižuje nebo zvyšuje po prohraných / vyhraných sázkách. Rozpočet hráči mohou různě dělit do sportů / lig atd.

Bookmaker

Jednotlivec nebo společnost, která přijímá sázky hráčů. Bookmakeři fungují přímo na závodištích a hřištích, v sázkových kancelářích nebo na internetu. Bookmakeři si berou provize z každé uzavřené sázky. Jejich cílem je vydělat, ať už zápas dopadne jakkoli. To se jim samozřejmě nepodaří úplně vždy, dlouhodobě ale bookmakeři na sázení rozhodně neprodělávají.

Bonus

Bonusová nabídka je akce, kterou se bookmakeři snaží přilákat hráče. Většinou jde o bonusové peníze na sázení pro nově zaregistrované zákazníky, existují ale samozřejmě také bonusy pro stávající zákazníky. Bonusy se dále dělí na takové, k jejichž získání potřebujete vložit vklad a na ty, u kterých vklad vložit nemusíte.

Bonusový kód

Kód, který potřebujete vložit pro získání bonusu. Bonusové kódy samozřejmě při registraci zadávat nemusíte, nezískáte bez nich ale bonus. Slouží také k prevenci toho, aby si jeden zákazník vybral bonus vícekrát.

C

Chalk

Chalk je anglický termín pro favorita, který s velkou pravděpodobností vyhraje zápas. Například v britských dostizích jsou ale za chalk označováni koně, kteří vyhrají zhruba 30% dostihů, to, že chalk vyhraje, tedy zdaleka není tak jisté, jak se může zdát.

Čistý list

Čistý list má tým, který během zápasu nedostal ani jeden gól. Čistý list je samozřejmě cílem všech fotbalových brankářů a obránců.

D

Dead Heat

Dead heat je pojem pro výsledek zápasu, při kterém není možné určit, kdo vyhrál. Nejčastěji se používá u dostihů, když dva koně doběhnou do cíle téměř současně. Soudce pak rozhodně podle cílové fotky.

Dvojitá šance

Fotbalová sázka, ve které sázíte na dva ze tří možných výsledků. Můžete vsadit například na výhru domácích a remízu, a prohrajete jen tehdy, když vyhrají hosté. Kurzy jsou, díky velké šanci výhry, většinou spíše nízké.

E

Each Way

Sázka na dostihy, kterou hráč vyhraje, pokud se kůň umístí na prvním až čtvrtém místě.

Evropský handicap

Evropský handicap je taková sázka, při které se jednomu z týmů přidá určitý počet bodů, a druhý tým (většinou favorit) tím pádem zápas začíná s handicapem.

Even Money

Even money je sázka, při které je pravděpodobnost výhry i prohry hráče 50% – tedy sázka s kurzem 1:2. Pokud hráč vsadí 100 korun a vyhraje, při Even Money sázce dostane 200 korun. Ve skutečnosti se ale vždy počítá s provizí pro bookmakera, takže even money sázky jsou takové, u kterých je pravděpodobnost výhry hráče o něco menší než 50%.

F

Fixní kurz

Tento typ sázek, ve kterém se kurzy před zápasem nemění, využívají především kamenné sázkové kanceláře – tisknou totiž tikety na několik dní dopředu.

Future Bet

Future Bet je termín, který je používán v Americe, a je ekvivalentem antepost sázky. Bookmakeři vydají kurzy ještě před startem sezóny NFL, hokeje, basketbalu a baseballu, a hráči sází na to, jak se bude týmům v jednotlivých ligách dařit. Kurzy se aktualizují po každé sérii zápasů.

G

GamCare

GamCare je britská organizace, která pomáhá hráčům, kteří mají problémy s gamblerstvím a závislostí. Její zaměstnanci jsou opravdoví profesionálové, kteří poskytují konzultace hráčům a jejich příbuzným, a snaží se problémovému hraní také předcházet tím, že zvyšují informovanost hráčů.

Grand Salami

Grand Salami je druh sázky u baseballu, ve kterém hráči sázejí na celkový počet oběhu (runů), které se podaří skórovat ve všech ligových zápasech za celý den. Sázení funguje na principu spread sázky – bookmaker určí svůj předpokládaný výsledek, a hráči sází na to, jestli bude skutečné skóre vyšší nebo nižší než předpověď bookmakera. Vzhledem k tomu, že se v Americe koná až 15 ligových zápasů za den, může být velmi těžké tuto sázku vyhrát.

J

Juice

Juice je další americký sázkařský pojem, který znamená provizi bookmakera. Pro provizi se v Americe občas používají také termíny vig nebo vigorish. Z provizí ale bookmakeři platí také infrastrukturu potřebnou pro poskytování.

K

Kurz

Kurz je číslo vyjadřující názor bookmakera na pravděpodobnost toho, že utkání dopadne určitým způsobem. V různých částech světa se kurzy vyjadřují jinak, základní princip ale všude zůstává stejný. V kurzu je vždy (u klasických sázek) zahrnuta také provize pro bookmakera, díky které může být schopen zprostředkovávat sázky.

L

Lay

Lay je vlastně sázka na nevýhru. Používá se buď při sázení proti bookmakerovi (přičemž Lay je bookmaker), nebo při výměnném sázení proti jinému hráči, přičemž Lay sází ten hráč, který sázku „navrhuje“.

Lichá/Sudá

Lichá/Sudá je typ sázky, u kterého hráči tipují, jestli celkový počet gólů, košů atd. v utkání bude lichý nebo sudý. Každý sport má bodovací systém, ve kterém může počet bodů být sudý nebo lichý. Sázení na lichou/sudou vlastně funguje jako sázení na to, jestli na ruletě padne černé nebo červené číslo. V případě, že žádný bod nepadne, se nula počítá jako sudé číslo.

Line

Line je pojem používaný především v Americe při spread sázení. Znamená to handicap, který odhaduje bookmaker, a hráči mohou sázet, jestli bude výsledný handicap větší nebo menší než line stanovená bookmakerem. Zatímco v Evropě se na základě nabídky a poptávky mění kurzy, v Americe se posouvá line.

Lock

Lock je, podobně jako banker, sázka, kterou hráč (podle svého názoru) nemůže prohrát. I tento pojem se používá především v Americe. Ve sportu samozřejmě není jisté, a tak je možné, že hráč prohraje i Lock sázku.

M

Money Line

Money line je termín používaný v Americe pro sázku na zápas. Nejčastějším výsledkem této sázky bývá výhra domácího týmu. V Americe se do sázek počítají také prodloužení, a američtí sázkaři neradi sázejí na remízu, proto má money line, na rozdíl od evropských sázek na zápas, místo tří většinou jen dva možné výsledky.

N

Neplatná sázka

Neplatná sázka je taková sázka, kde z nějakého důvodu nikdo nevyhraje a vsazený obnos je vrácen hráči. Neplatné sázky jsou časté u spread sázek, u kterých je handicap vyjádřený v celých číslech. Sázka je někdy také neplatná tehdy, když bookmaker udělá velkou chybu při stanovování kurzu.

Non-Starter

Non-Starter je pojem nejčastěji používaný při sázení na dostihy, a popisuje situaci, ve které kůň, který měl závodit, nakonec běžet nemůže – ať už kvůli zranění, nebo kvůli nepříznivé situaci na trati. Pojem se používá i v jiných sportech pro hráče, který je zapsaný na startovní listině, ale nakonec se utkání neúčastní. Tento pojem se opět používá zejména v Americe.

O

Obnos

Obnos je částka, kterou hráč vsadil. Bookmakeři mají stanoveny minimální a maximální sázky – u prvoligových utkání je minimum většinou nižší, u zápasů nižších lig je tomu naopak. Výhra, kterou hráč obdrží v případě, že tipoval správně, závisí na kurzu, na který vsadil. Někteří sázkaři sází vždy stejný obnos, zatímco jiní jej obměňují podle toho, jestli za sebou zrovna mají sérii proher neb výher, nebo podle toho, jakou šanci na výhru si myslí, že mají.

P

Parlay

Parlay je pojem používaný v Americe, a jde o ekvivalent naší aku/dvojité sázky. Násobná sázka se skládá z více sázek najednou, přičemž při výhře se násobí kurzy všech sázek, ale aby vyhrál celou sázku, musí hráč vyhrát každou sázku, která v akumulátoru je. Díky tomu, že hráči mají s každou přidanou sázkou menší šanci na výhru, jsou tyto sázky velmi populární mezi bookmakery.

Poločas/Konec zápasu

Fotbalová dvojitá sázka, při které hráč sází na skóre zápasu v poločasu a na konci utkání. Na konci poločasu i celého zápasu může dojít ke třem různým výsledkům (výhra domácích, remíza, výhra hostů), což znamená, že při sázení na poločas/konec zápasu je nabízen 9 permutací.

Přes/Pod

Tento pojem se používá u spread sázení, při kterém hráči tipují, jestli handicap zápasu nebo celkový počet bodů bude větší nebo menší než bookmakerův odhad. Používá se především u sázení na fotbal. Bookmakerovy odhady jsou většinou určeny v číslech s polovinou (například 2,5), aby nedocházelo k remízám mezi hráčem a bookmakerem.

Provize

Provize je částka, která je zahrnuta v každém kurzu, a poskytuje bookmakerům výdělky.

První úspěšný střelec

U tohoto typu sázky, využívaného především při sázení na fotbal, rugby a americký fotbal, se sází na prvního hráče, který úspěšně skóruje. Při live sázení je nabízena možnost poté, co skóruje první hráč, vsadit i na další úspěšné střelce. Můžete si také vsadit na to, že neskóruje žádný hráč – tady jde zhruba o to stejné, jako o vsazení na přesné skóre 0:0, u sázení na úspěšné střelce se ale nepočítají vlastní góly. U tohoto typu sázek můžete najít velmi výhodné kurzy.

R

Remíza

K remíze dochází tehdy, když není jasné, která ze stran sázky vyhrála.

S

Sázka bez remízy (SBR)

Při této sázce na fotbal je hráči při remíze vrácen vklad. Díky tomu, že jsou nabízeny vlastně jen dvě možnosti, jsou kurzy těchto sázek menší než u klasických 1X2 sázek.

Sázení na přesné skóre

Na přesné skóre se sází především u fotbalu. Při sázení na přesný kurz mohou hráči za poměrně malý vklad vyhrát velkou částku. Tento typ sázení je ale velmi oblíbený také mezi bookmakery, protože utkání mohou dopadnout mnoha různými výsledky, a většina hráčů tedy tyto sázky prohraje. Sázet na přesné skóre je možné také jen na první nebo druhý poločas zápasu.

Sázení na skóre

Sázení na skóre se praktikuje především u fotbalu, a hráči sází na přesné skóre na konci zápasu. Platí jen po 90 regulérních minut zápasu (prodloužení se nepočítají).

Sázení na úseky zápasu

Sporty populární v Americe jsou rozděleny na úseky (například třetiny v hokeji nebo čtvrtiny u basketbalu u amerického fotbalu). Sázení na úseky funguje podobně jako sázení na poločasy u fotbalu.

Sázení na výsledek zápasu

Sázení na výsledek zápasu (u fotbalu 1X2 sázení) je sázení na to, který z týmů vyhraje (nebo jestli dojde k remíze). U fotbalu hráč vsadí na jednu možnost a stojí proti němu dvě, u jiných sportů, jako například u tenisu, může dojít jen ke dvěma možným výsledkům.

Sázka na zápas (Match bet)

Sázka na zápas, nazývaná také 1X2 sázka, je nejpopulárnější u sázení na fotbal, a také je často kombinována v aku sázkách. Nejčastějším výsledkem tohoto typu sázky bývá výhra domácího týmu.

Sázení na žluté a červené karty

Žlutá karta znamená 10 a červená 25 bodů. Pokud tedy v zápase padnou 3 žluté karty a 1 červená, celkový počet bodů je 55 (3 x 10 plus 1 x 25). Při spread sázení mohou hráči sázet na to, jestli celkový počet bodů bude větší nebo menší než počet stanovený bookmakerem. Hráči se na základě statistik týmů a rozhodčích rozhodují, kterou možnost zvolí.

Sázení proti rozptylu (Against the Spread)

Sázení na to, že favorit zápasu vyhraje o méně, než je handicap. Když se koná utkání mezi nevyrovnanými soupeři, bookmakeři nabízejí toto sázení, aby hráči sázeli i na outsidera. Když favorit vyhraje o méně než daný počet bodů, jedná se o sázení proti rozptylu.

Sázkař

Sázkař je osoba, která sází (buď proti bookmakerovi, nebo proti jinému sázkaři) peníze s tím, že pokud tipuje správně, může za svůj vklad získat násobně více peněz. Sázkaři jsou často nazýváni také hráči. Sázkaři, na rozdíl od investorů, sází především pro zábavu a pro radost ze hry, zatímco investorům jde především o co největší zisk.

Spread (Rozptyl)

Rozptyl je vlastně bodový rozdíl mezi dvěma týmy, který odhaduje bookmaker při spread sázení. Rozptyl se většinou vyjadřuje v polovičních číslech (jako 3,5), aby se zabránilo remízám, a hráči sázejí, jestli bude konečný rozdíl vyšší neb nižší než odhad stanovený bookmakerem. Čím dále je konečné skóre od odhadu bookmakera ve směru, na který hráč vsadil, tím více hráč vyhrává – a naopak, pokud hráč vsadil na méně než odhad bookmakera a výsledek je o hodně větší než odhad bookmakera, hráč prohrává více.

Square

Square je americký pojem pro sázkaře, který poslouchá rady sázkových poradců a sází na výhodné sázky, o kterých jej poradci informují. Většinou jde o začínající sázkaře, kteří ještě nedokáží sázky sami zhodnotit.

Steam

Steam je pojem popisující pohyb cen sázek v reakci na poptávku a nabídku. Jakmile hráči využijí změnu ceny sázek a začnou všichni sázet, cena se zase rychle pohybuje opačným směrem. Steam může vznikat také například jako reakce na předpověď počasí nebo na informace o zranění hráčů.

T

Tote sázení – Totalizátor (Pool Betting)

Tote sázení je druh sázení, které je podobné loterii – hráči přispívají do společného banku, a v případě vítězství se (po odečtení provizí bookmakera) výhra rozdělí mezi všechny hráče, kteří tipovali správně. Pro bookmakera jsou výhodné, protože svou provizi dostane nezávisle na tom, jak zápas dopadne.

Trixie

Trixie je typ sázky používaný především u dostihů, fotbalu a tenisu. Skládá se ze 4 dílčích sázenek ze tří dvojic a jedné trojice. Hráč vyhrává, pokud úspěšně natipuje alespoň 2 výsledky.

V

Vigorish

Vigorish je termín pro provizi bookmakera, která je započítána do kurzu. Pokud je například šance toho, že zápas dopadne určitým způsobem 10/1 a nabízený kurz je 11/1, 1/1 je provize bookmakera.

Výhodné sázky

Za výhodné sázky se považují takové sázky, u kterých se předpokládá, že bookmaker udělal chybu a zákazník díky tomu má výhodu. Pokud například (především u utkání nižších lig) samotní sázkaři vědí něco, co bookmakeři nevědí, mají při sázení výhodu.

Vyhraje nebo se umístí/Sázka na umístění

Tyto dva druhy sázek se využívají především při sázení na dostihy. Sázku Vyhraje nebo se umístí hráč vyhraje tehdy, když kůň, na kterého vsadil, buď vyhraje celý zápas, nebo se alespoň umístí na druhém nebo třetím místě. Při sázce na umístění hráč sází, na které pozici se daný kůň umístí. Na umístění se často sází u outsiderů.

Výměnné sázky (Betting Exchange)

Výměnné sázky jsou sázky, ve kterých nestojí hráč proti bookmakerovi, ale bookmaker proti hráči. Bookmakeři zprostředkovávají sázky mezi hráči, kteří mají odlišené názory na to, že dojde k určité situaci / výsledku zápasu. Sázky mohou být uzavřeny buď úplně, když s nabízenou cenou souhlasí obě strany, částečně uzavřené, pokud druhý hráč přijme jen část nabízené sázky, nebo neuzavřené – to jsou takové sázky, které z nějakého důvodu někdo nepřijme. Kurzy výměnných sázek se samozřejmě kvůli neustálému kolísání nabídky a poptávky stále mění.

W

Wise Guy

Wise Guy je zkušený profesionální hráč, který dokáže najít ty nejvýhodnější sázky, a který často také radí ostatních sázkařům na fórech nebo na vlastním webu. Bookmakeři své zákazníky často monitorují, a tak Wise Guys často rozpoznají a mění podle nich své kurzy.

Z

Zajištění (Hedging)

Hedging je metoda, při které se hráč snaží minimalizovat potenciální ztráty tím, že sází i na opačný výsledek. Sníží se tím samozřejmě i potenciální výhra, výhodou ale je, že hráč vlastně nikdy nemůže prohrát.