Sázky na domluvené zápasy

Předem domluvené zápasy jsou něco, co fascinuje pravděpodobně všechny sportovní fanoušky. Jak je to vůbec možné, kdo a proč určuje výsledek zápasů předem? Je na tyto zápasy možné sázet?

Domlouvání zápasů

Předem domluvený výsledek zápasu není výplodem naší doby – domlouvání výsledků zápasů se pravděpodobně datuje na samý počátek sportu, hned jak vzniklo sportovní sázení. Možná si taky myslíte, že teď, když se všechno zaznamenává, je domlouvání výsledků nemožné. Ačkoli…

Domluvené zápasy a sportovní sázení

Může za domlouvání výsledků trh se sportovním sázením, nebo ne? Ne. Jak je tomu téměř ve všem, je za tým lidská chamtivost, která proměnila obyčejnou hru v patologii. Připomínáme, že sportovní sázení se zrodilo z přátelského škádlení o tom, kdo je lepší. Ten, kdo se mýlil musel zaplatit “pokutu”.

Domlouvání zápasů může probíhat na různých úrovních a každý incident je odlišný, o tom ale později, kdy se povíme o metodách, stejně jako o konkrétních zápasech. Důležitá otázka zde ale je – Měl by jsem na domluvené zápasy sázet své těžce vydělané peníze?

Jak spatřit domluvený zápas?

Jistě se i vám stalo, že když váš tým nebo bojovník prohrál, napadli vás fráze jako “může za to rozhodčí” nebo “to byl předem domluvený výsledek”. Je to přirozené, zejména kvůli všem těm emocím a faktu, že váš tiket můžete rovnou hodit do koše. Skutečnost, že favorit prohrál ale ještě neznamená, že v tom bylo něco nečisté.

Jednou z metod, jak objevit nekalé činy, kterou používají zejména sportovní organizace a sportovní svazy zemí, jsou, možná překvapivě…sázkové kanceláře. Pokud se kurzy najednou upraví v neprospěch velkého favorita a kurz na outsidera výrazně klesá, což nedává moc smysl, ale lidé začnou sázet na remízu nebo prohru favorita, něco není v pořádku.

Jak ale rozeznat, jestli je zápas předem domluvený, nebo ne? Prvním vodítkem může být podivné chování hráčů, nebo i rozhodčích. Největší a nejzvučnější skandály ve světě sportu se odehrály zejména v Itálii, ale také v některých zemích Jižní Ameriky a v Asii. To ale neznamená, že to neplatí pro jiné oblasti a země světa. Domluvené zápasy a korupce se děje celosvětově.

Kdo domlouvá zápasy?

Není to tak, že jedna skupina lidí jednoduše domlouvá výsledky zápasů. Někdy jsou to samotní hráči (což je protizákonné) a hrají v prospěch své sázky. Někdy jsou to zas rozhodčí, kteří nejen že vyhrají svůj tiket, ale častokrát se jim dostane i nemalé odměny. Od koho? Většinou, zejména v Itálii a Číně, je to Mafia. Ať už je zápas hraný jedním hráčem, dvěma hráči, celým týmem, nebo se jedná o rozhodčí, Mafia má moc ovlivnit tyto osoby jednak finanční stránkou, nebo také nepříjemnými důsledky v případě nesplnění požadavků.

Pravděpodobně vás zajímá, jestli je možné tento postup omezit, nebo alespoň potrestat viníka. Teoreticky ano, ovšem jak budete vidět z příkladů níže, ukázat prstem a zejména dokázat něco je zatraceně těžké.

Nejznámější případy domluvených zápasů

Pojďme se podívat na nejevidentnější a nejčastěji potvrzené případy domluvených výsledků, včetně těch, které se odehráli na vysoké sportovní úrovni. Nejvíce příkladů je možné nalézt ve fotbale, což určitě není překvapením, jelikož fotbal je nejpopulárnějším sportem světa a také je to sport, který vydělává nejvíce. Kde jsou velké peníze, tam…

Uzbekistán – Japonsko: Kvalifikace na Mistrovství Světa 2010

Na začátek si povíme o zápase, který se předem vůbec nejevil jako zápas, který bude skandálně ovlivněn rozhodčím. Vždyť šlo o zápas kvalifikace, nic zas tak velkého. Nicméně, pan Muhsen Basma se rozhodl pomoct týmu Uzbekistánu tím, že písknul nespočet kontroverzních situací ve prospěch Japonska. A to poslal do šatny i samotného trenéra…

Nigérie – Skotsko: Přátelský zápas 2014

Jednalo se jenom o přípravný zápas, no někdo měl i tak tendenci použít nekalé taktiky. Populární video brankáře, který si sám hodil míč do vlastní sítě naznačuje, že zde něco zasmrdělo – a nebyly to jenom ponožky po zápase. Britská policie to začala rychle řešit.

Juventus – Serie A: Sezóna 2004 / 2005

To byla doba, kdy Italská prokuratura doslova spustila bomby na nejlepší kluby nejvyšší ligy ve slunné Itálii. Zachycené a nahrané rozhovory mezi manažery Luciano Moggim a Antonio Giruadem s funkcionáři, kteří přidělovali rozhodčí k jednotlivým zápasů, znamenaly spuštění laviny. V roce 2006 byly vzneseny rozsudky nejen proti Juventusu, ale také proti Milánu, Fiorentině, Laziu a Reggině. Po prozkoumání odvolání byly některé týmy nakonec zbaveny obvinění pro příští sezonu, jako například pokuty, vyřazení z Ligy mistrů a Evropské Ligy, či sestupu do Serie B a zápasů bez publika.

Viana – Chapadinha: 2. Brazilská liga 2009

Brazílie – slunce, palmy, samba, fotbal a… vynikající příklad skandálu ve druhé lize. Výsledek zápasu 11:0 je sám o sobě fascinující, ale způsob, jakým zápas skončil tímto výsledkem, je z jiné dimenze. Jaké jsou asi šance, že za méně než 10 minut dá jeden z týmů svému soupeři 9 branek? A co víc, Viana potřebovala na postup do vyšší ligy přesně 11 gólů. Tuto skutečnost se ale tým dozvěděl 10 minut před koncem zápasu, jelikož jejich soupeř v boji o postup (Motorcycle Club), vyhrál ve svém zápase 5:1. Z ničeho nic začal celek Chapadinha pouštět branky a uvolnil tak cestu do cíle svému soupeři. Tak se zrodil přesně ten výsledek, jaký Viana potřebovala. Přesně podle plánu.

Nikolaj Davyděnko – Martín Vassallo Argüello: ATP Sopot 2007

Podivný tenisový zápas v Sopotu, o kterého nečistém průběhu byly informovány tenisové autority zejména díky sázkové kanceláře Betfair. I když byl Davyděnko jasným favoritem (v té době 4. hráč světového žebříčku ATP), obrovské množství sázkařů sázelo proti němu. Jen 6 minut po začátku zápasu kontaktovala sázková kancelář organizaci ATP a informovala o podezřelém chování sázkařů. Mezitím vyhrál Davyděnko první set 6:2, čím začaly live kurzy na jeho výhru ještě výrazněji klesat, což ale nepodporoval fakt toku peněz, který šel pořád na výhru jeho soupeře. Druhý set prohrál a během zápasu několikrát požádal o pauzu kvůli bolestem v kotníku a chodidle. Ve třetím setu se vzdal. Betfair se zachoval tak, jak naznačuje název společnosti a zrušil všechny sázky na tento zápas. Bookmaker odhalil i propojení některých účtů, ze kterých byly sázky uzavřeny. Co následovalo? Samotný Davyděnko byl osvobozen, ale bylo oficiálně připuštěno, že nikdo nebyl schopen například důkladně zkontrolovat jeho účty…

Aleksandr Dolgopolov – Thiago Monteiro: ATP Winston Salem 2017

Dalším příkladem z tenisového prostředí je duel mezi Ukrajincem Aleksandrem Dolgopolovem a Brazilcem Thiagem Monteirem. Monteiro nečekaně porazil 63. hráče žebříčku Dolgopolova za méně než hodinu (6:3, 6:3), přičemž sázkové kanceláře přestaly přijímat podezřele velké množství peněz na sázky ve prospěch slabšího Brazilce jen několik hodin před začátkem zápasu. Tennis Integrity Unit (TIU), společnost, která se zabývá podobnými věcmi, a sázkové kanceláře byly v kontaktu kvůli tomuto podezřelému chování a doteď se průběh zápasu řeší.

Zápasy klubů FC Berdyansk, FC Lozovatka, Tavria-SKIF Rosdol, Melitopol Cherry: Ukrajinská liga 2020

Toto je velmi specifický případ, ve kterém výše zmiňované týmy nebyly nijak zapleteny v tom, že by domlouvaly výsledky, nebo zajišťovali průběh zápasu v jejich prospěch, dokonce ani nepodplácely rozhodčí. Tyto zápasy se totiž vůbec neuskutečnily. Nicméně, sázkové kanceláře vypisovaly kurzy, jakoby se tyto zápasy hrály! Jak je to vůbec možné? Během globální pandemie COVID-19 v roce 2020 se drtivá většina sportovních organizací rozhodla zrušit zápasy a všechny sportovní akce, aby ochránili veřejnost, sportovce a zaměstnance před nakažením virem. Výjimkou nebyl ani Ukrajinský fotbalový svaz, který nařídil pozastavení všech zápasu až do odvolání. Zprávy se podle všeho nedostaly ke všem zúčastněným stranám a chytří odborníci provozující výsledkové platformy využili sázkové kanceláře zapojené do skandálu. Profesionální sázkaři pracující pro tyto platformy se rozhodli, že budou předstírat, že se zápasy odehrávají. Sami neustále zadávali data do platformy, díky čemuž zabezpečili, že sázkové kanceláře z této platformy přebírali data a vypisovali kurzy, na které pak tisíce sázkařů uzavírali své sázky. Stornování veškerého nepříjemného zmatku bylo skutečnou noční můrou pro každého ze zúčastněných.

Zápasy kterých sporty se nejčastěji domlouvají?

Nejčastěji se domluvené zápasy objevují ve fotbale, zejména pak v těch nižších ligách, kde je potenciál výdělku pro hráče a rozhodčí relativně vysoký ve srovnání s rizikem, které podstupují a následných trestů. Velmi časté jsou ale i případy v tenisu, boxu či zápasech MMA, tedy sporty, kde není třeba zatahovat do skandálu velké množství lidí či hráčů. Koneckonců, je jednodušší ovlivnit a uzavřít dohodu s jedním sportovcem, než přesvědčit celý tým, nebo přimět několik hráčů, aby zkazili zápas a zajistili tak, že výsledek bude podle dohody (i když v italské Lega Pro Prima Divisione byl případ, ve kterém brankář dal svým spoluhráčům prášky na spaní do vody, aby byli na hřišti letargičtější. Ne, není to výmysl).

Domluvení zápasu není vždy z důvodu korupce. Někdy jsou předem domluvené výsledky zápasů spíše laskavostí pro soupeře, nebo jde jednoduše o strategii, ze které profitují oba celky.

Domluvené zápasy, ale ne kvůli penězům?

Samozřejmě, že některé zápasy se nedomlouvají kvůli penězům. Proč by to ale někdo dělal, když nejde o peníze? Odpověď je jednoduchá – strategické důvody.

Někdy se může jednat o přátelskou laskavost. Řekněme, že proti sobě hrají dva týmy, kterých hráči jsou v podstatě přátelé a nepanuje mezi nimi nevraživost. Jeden z týmů nehraje o nic, žádný výsledek neovlivní jejich umístění v soutěži, zatímco ten druhý hraje o všechno. Tým, kterému na výsledku nezáleží, pomůže soupeři zůstat ve hře. Dále je zde dělení bodů, kdy remíza zabezpečí oběma týmům přesně takové umístění v tabulce, jaké oba celky potřebují.

Dalším případem je taktizování ve skupinové fáze, těsně před začátkem vyřazovací fáze. Pokud tým v případě prohry bude čelit v play-off týmu, se kterým by hrál raději, než s týmem, se kterým by se utkal v případě výhry, pak může zápas “pustit” a ovlivnit tak své postavení v tabulce.

Výše zmíněný případ se dokonce objevuje častěji, než domlouvání zápasů kvůli penězům. Takže i když nedokážete zjistit, že je zápas domluvený kvůli tomu, že jsou ve hře peníze a zainteresované strany tento fakt samozřejmě tají, je možné spatřit zápas, kde je evidentní, že konkrétní výsledek by hrál ve prospěch jednoho, nebo obou týmů a vsadit si na takové utkání u sázkové kanceláře.

Kde může najít domluvené zápasy?

Existují lidé, kteří na domluvené zápasy sázejí (nebo alespoň zkoušejí sázet). Otázka ale je, jak o těchto zápasech vědí? Mají přímý kontakt s mafií? Někteří pravděpodobně ano, ale jedná se o velmi malé procento lidí, kteří na tyto zápasy sázejí.

Odpovědí ale je – Internet. Pokud do vyhledávače zadáte správnou frázi, zobrazí se vám mnoho výsledků – bude tak možné prolistovat spousty odkazů. Stejně jako houby po dešti existují i ​​profily a skupiny na Facebooku, které nabízejí “100% sázky”, “jisté výsledky”, “domluvené výsledky” atd. Teď se možná ptáte, že pokud jsou tedy informace o domluvených zápasech tak snadno dostupné, proč není každý druhý milionářem? A zejména, proč by je někdo šířil a nenechal si tyto informace pro sebe?

Metoda “prodaných zápasů”

Sázky na domluvené zápasy

Víte, jak je to s horoskopy? Že u některých lidí bude fungovat to, co čtou a věří v jejich schopnost předpovídat budoucnost, zatímco jiní mávnou rukou, protože se jim nic z toho, co je napsáno, nestalo?

Weby, které inzerují “Domluvené zápasy” nebo “Stoprocentní výsledky” fungují podobně, ale jejich autoři jsou mnohem mazanější, než by se na první pohled mohlo zdát. Například napíše, že má určité informace o domluvených zápasech a detaily pošle do privátního chatu. Nebo napíše, že má určitý tip za určitý kurz (např. sázka na 1X2, tip ě v kurzu 3.75) a více informací se samozřejmě dozvíte v soukromé zprávě.

Pak to funguje následně. Řekněme, že na tuto zprávu odpoví či odepíše 60 lidí. Po zaplacení poplatku (protože to samozřejmě nemůže být zdarma!), jak na tento domluvený zápas vsadit, zainteresovaný lidé, kteří odepsali na zprávu, jsou rozděleni do tří skupin. Jedna skupina dostane pokyn umístit sázku na výhru domácí tým, druhá skupina dostane pokyn vsadit na remízu a třetí skupina na vítězství hostů. Přirozeně, vyhrát může jenom jedna skupina, ovšem tyto lidé zůstanou a budou svého informátora velebil v domnění, že má skutečné informaci z pozadí. Ano, 40 lidí bude naštvaných, ale on vydělal peníze (nebo spíš ukradl). Těmto lidem se bude snažit vysvětlit, že za to nemůže a že to není jeho chyba (například že rozhodčí nepískal tak, jak měl). Těch zbylých 20 hráčů z radostí zaplatí za další sázku “na jistotu” a podvodník použije stejnou taktiku, jako předtím. Neustále se to bude takto opakovat – je to začarovaný kruh, a to až do doby, než je stránka zablokována. Nicméně, podvodník si může založit novou stránku na Facebooku, kde bude propagovat své podvodné taktiky.

Kolik stojí tip na domluvený zápas?

Autoři těchto podvodných skupin vám mnohdy prodají první tip na domluvený zápas za nižší částku, jakožto novému zákazníkovi. Bavíme se zde o částce mnohdy pár stovek (cca 600-800 Kč), ovšem pak je to v řádech tisíců korun. Podpovník vám totiž slibuje několikanásobný výdělek. A může to být i mnohem více…

Jak sázet pevné zápasy?

Nesázet. Vůbec.

Černá listina u sázkových kanceláří

Každá sázková kancelář má černou listinu hráčů, o kterých má podezření, že jejich zápasy nejsou zcela čisté. Sázkové kanceláře tak mohou na tyto hráče či týmy omezit sázky, nebo výši, kterou mohou lidé sázet, nebo je jednoduše úplně vyloučí ze hry.

Sázkové příležitosti

Sázení na domluvené zápasy není ani zdaleka jediný způsob, jak sázet chytře. Věděli jste, že sázkové kanceláře mohou omylem vypsat nepřesné kurzy, nebo jednoduše jejich pravděpodobnost, kterou kurzy odráží, nemusí zcela korespondovat ze skutečností? Tyto situace nejsou vůbec výjimkou, stávají se často. Proto je zde vždy příležitost vydělat si peníze, podívejte se například co je to Value sázení.

FAQ – Často kladené otázky

  • Jak mohu najít domluvené zápasy?

Spousta z vás si pamatuje na skandály v Itálii, Polsku, nebo také u nás. O domluvených zápasech se dnes říká jen málo, ale obecně se věří a předpokládá, že některé zápasy – zejména v exotických ligách – končí výsledky, které jsou přinejmenším podivné. Proto stojí za to situaci průběžně sledovat. Pokud se kurzy na jeden z týmů, nebo na konkrétní sázkovou událost, začnou drasticky měnit, může to být první příznak podezření, že byl zápas předem domluvený.

  • Existují nějaké jistoty?

Domluvené zápasy jsou jedna věc a sázky na ně druhá. Na internetu naleznete spoustu stránek, které slibují 100% výsledky. Nenechte se ale zmást. Nikdo, kdo ví o sjednaném výsledku, nebude tyto informace sdílet s ostatními lidmi. S tipy na sázení zacházejte pouze jako s porovnáním vašich předpovědí nebo jako ukazatel směru, kterým se vám může vyplatit jít.

  • Jaké zápasy se nejčastěji domlouvají?

Samozřejmě jde zejména fotbal. Zápasy fotbalu jsou nejsledovanější. Je to ten nejpopulárnější sport na svět a domluvení se na výsledku není zas tak těžké. K tomu dochází zejména v nižších ligách. Čím nižší liga, tím je pravděpodobnější, že se odehraje něco nekalého.