Over / Under sázky

Over / under sázky (Nad / Pod) se vždy řídí stejným schématem. V tomto článku se dozvíte, jak tyto sázky uzavírat co nejefektivněji. Bude to krátký, ale velmi výstižný návod.

Co je Over / Under?

V každém sportu funguje sázení na Over / Under stejně – sázková kancelář nastaví na zápas určitou hranici na počet gólů. Na tuto hranici si pak můžete vsadit ve dvou možnostech. Buď na možnost, že padne více gólů než je hranice (Over / Nad), nebo že padne gólů méně (Under / Pod). Ke stanovení výsledku sázky se berou v úvahu góly obou týmů, tedy jejich celkový součet.

To je samozřejmě zjednodušený princip a sázek na tento typ sázky existuje více. Například u basketbalu si můžete vsadit na počet bodů jenom jednoho z týmů, pokud chcete. U volejbalu pak můžete sázet na Over / Under sázky v souvislosti se sety v zápase. U fotbalu pak existují i sázky na počet rohových kopů či přímých kopů. Možností je spousta.

Over / Under sázení na necelá čísla

Ať sázíte na jakoukoli z možností v rámci sázek Nad / Pod, téměř vždy se setkáte s čísly, které jsou poloviční. Proč? Pojďme si to vysvětlit na jednoduchém příkladu sázky na počet gólů ve fotbalovém zápase.

Nejvíce používanou hranicí na počet gólů ve fotbale je hranice 2,5 gólu. Proč je hranice nastavena 2,5 gólu a ne na celá čísla jako 2 či 3 góly?

Jelikož police gólu se ve fotbale skórovat nedá, zápas vždy musí skončit s počtem gólů, který je reprezentován celým číslem, jako 0, 1, 2, 3, 4 atd. Co tedy v případě, že sázíte na sázku Over 2 góly a v zápase padnou přesně dva góly? U některých sázkových kanceláří si na tuto možnost vsadit můžete, ale nedoporučujeme to, protože někteří bookmakeři vám sázku vyhodnotí jako prohru. Proto se zavedením necelých čísel se sázení na Over / Under výrazně zjednodušuje. Díky tomu je pak vyhodnocování sázek mnohem jednodušší a přímočařejší.

Sázení na Over / Under 2,5 gólu

Ukažme si tedy konkrétní příklad. Pokud sázíte na možnost, že v zápase padnou 2 nebo více / méně gólů, můžete si to představit následovně:

Sázení na Over / Under 2,5 gólu

Od hranice 2 gólů je každý gól navíc brán z pohledu sázky Over 2,5 jako vítězný. Takže pokud vsadíte na tuto možnost, prohrajete jenom v případě, že nepadne žádný gól, nebo když padne jenom jeden nebo dva góly. Vše nad tímto znamená výhru.

Sázení na Over / Under 3,5 gólu

Pro jistotu a pochopení analogie sázek Nad / Pod, sázení na celkový počet gólů s hranicí 3,5, je sázka Over výherní tehdy, když v zápase padnou 4 nebo více gólů, zatímco při možnosti Under musí pro výhru v zápase padnout maximálně 3 branky, nebo méně.

Sázení na Over / Under 3,5 gólu

Over / Under sázky na celá čísla (bez polovin)

V drtivé většině sázkových kanceláří bylo od tohoto typu sázení upuštěno, ale někdy můžete najít Over / Under sázky na celočíselnou hranici počtu gólů, setů atd. Pokud vsadíte na sázku Over 2 a zápas skončí 3:0 nebo 2:2, pak je matematika velice jednoduchá. Co se ale stane v případě, že zápas skončil výsledkem 1:1?

Taková situace se většinou řeší tzv. způsobem “No bet“. To znamená, že sázková kancelář s ní bude zacházet, jako kdybyste ji vůbec neměli na tiketu. Typ bude vyhodnocen s kurzem 1,00, takže sázka vám bude vrácena v plné výši. Někdy se také můžete setkat s tím, že sázka bude vyhodnocena jako prohra.

Over / Under sázky (bez polovin)

Stejně tak by tomu bylo i v případě, že byste sázeli na Over na hranici 3 gólů. Pokud by součet gólů by přesně 3 (např. 1:2 nebo 3:0), sázková kancelář by tuto sázku vyhodnotila s kurzem 1,00.

Jak fungují asijské sázky Over / Under 2,25?

Možná jste již dříve narazili na sázky Nad / Pod 2,25 branek. Ale o co tady jde? I když si spousta z vás na první pohled představí jako klasický Over / Under 2,5, není tomu tak! Přestože přidávání symbolických polovin k usnadnění vyhodnocení sázek dává logicky smysl, sázet na to, že v zápase padne více či méně než 2,25 nebo 2,75 gólů, je trochu šílené a možná si myslíte, že zbytečné, když existuje 2,5 gólu.

Opak je pravdou. Tyto sázky jsou velmi specifické a na první pohled méně čitelné. Pojďme si to vysvětlit. V tomto případě nejde jenom o jednoduché vyhodnocení sázky, který může mít jen jeden výsledek (prohra / výhra), ale více variant v jedné sázce.

Co znamená Over 2,25 branek / Under 2,25 branek

Princip je jednodušší, než by se mohlo zdát. Řekněme, že si vsadíte na to, že zápas skončí s celkovým počtem gólů vyšším, než 2,25 (Over 2,25). Sázková kancelář vám v podstatě virtuálně tuto sázku rozdělí na dvě podsázky:

 • První je Over 2.
 • Druhá je Over 2,5.

Když tyto dvě hranice zprůměrujete, vyjde vám 2,25, takže teď už víte, odkud se to číslo vzalo. Sázka se pak vyhodnocuje následovně.

 • Zcela prohráváte v případě, že padne 1 nebo 0 gólů.
 • Pokud padnou 2 góly, polovina sázky je vrácena a druhá polovina prohrává.
 • Pokud padnou 3 a více branek, obě poloviny sázky vyhrávají.
Over 2,25 branek / Under 2,25 branek

Co znamená Over 2,75 branek / Under 2,75 branek

Jak pak tedy sázet na Over / Under 2,75? Pravděpodobně jste si díky předchozímu příkladu již domysleli, jaký princip zde bude platit. Hranice je středním bodem mezi hranicemi 2,5 a 3. Sázíte-li tedy na Over 2,75, vaše sázka se opět rozdělí na dvě části:

 • První je Over 2,5.
 • Druhá je Over 3.
Over 2,75 branek / Under 2,75 branek

Podobně, jako v případě sázky Over 2,25, vyhodnocuje sázková kancelář sázku na hranici Over 2,75 gólu v závislosti na výsledku tak, že obě poloviny jsou vyhodnoceny nezávisle jako podsázky. Zde jsou možnosti:

 • Zcela prohráváte v případě, že padnou 2, 1 nebo 0 gólů.
 • Pokud padnou 3 góly, polovina sázky je výherní a druhá polovina vrácena.
 • Pokud padnou 4 a více branek, obě poloviny sázky vyhrávají.

Podívejte se tedy na srovnání níže. Levý graf ukazuje situaci, kdy jste zvolili sázku na hranici 2,25, zatímco pravý graf ukazuje výsledek sázky na hranici 2,75. Světlé sloupce reprezentují případy výhry z pohledu sázky Under, tmavé sloupce reprezentují případy výhry z pohledu sázky Over. Nejtmavší sloupec reprezentuje vrácení poloviny vkladu.

Co znamená 2,25 / 2,75 branek

Vyhodnocení sázek Over / Under před koncem zápasu

Sázky Nad / Pod mohou být v některých případech vyhodnoceny před skončením zápasu. To platí v některých případech. U asijských sázek někdy budete vědět ještě před koncem zápasu, že polovina sázky vyhrála už jen musíte počkat, co s tou druhou.

Jak to?

Pokud vsadíte na Over 2,5 gólu, a v 55. minutě je aktuální skóre 2:1, pak již neexistuje možnost, že byste mohli prohrát, protože padnou může už jenom více branek. Stejně tak u sázky Over 2,75 je výsledek 2:1 poloviční výhrou. Pak už jen počkat, jestli padne ještě jeden gól a druhá poloviny sázky bude výherní, nebo gól nepadne a polovina vkladu se vám vrátí.

Stejně tak u sázek Under 2,5 je možné vědět, že jste prohráli, pokud je v 55. minutě skóre 2:1, což pro vás, bohužel, znamená prohru.

Nad / Pod ale čeho?

Dříve jsme zmínili, že se sázkami Nad / Pod se nesetkáte jenom v souvislosti s brankami ve fotbalovém zápase. Na sázky Over / Under můžete sázet i u dalších sportů, jakými jsou například:

 • Tenis
 • Basketbal
 • Volejbal
 • Hokej
 • Házená
 • Box / MMA
 • Baseball

Pokud je tedy v rámci sportu něco, na co se dá aplikovat hranice a následně i sázka Over / Under, můžete si být jisti, že sázková kancelář na takovou možnost velice ochotně vypíše kurzy. Tento typ sázky je mezi sázkaři jedním z nejoblíbenějších a platí to pro všechny sporty.

Over / Under sázky nejsou k dispozici jenom jako před-zápasové sázky, ale jsou vám k dispozici i v sekci Live sázení. To může být výhoda, jelikož z průběhu zápasu můžete vytušit, jakým směrem se asi sázka bude ubírat a vsadit si přímo během zápasu. Stejně tak si tím zápas můžete okořenit.

Kde sázet na Over / Under?

Mezi Českými sázkovými kancelářemi jsou sázky Nad / Pod samozřejmostí, proto nehledě na to, jestli zvolíte Fortunu, Tipsport či Sazkabet, tyto sázka tam naleznete. Je některý bookmaker nejlepší? Každý jeden má své výhody a nevýhody, proto vám doporučujeme podívat se na naše recenze těchto sázkových kanceláří a jejich vstupní bonusy.

FAQ – Často kladené otázky

 • Jsou Over / Under sázky populární?

Tento typ sázek je stále mnohem více populární. Proč? Důvod je prostý. Někdy je snazší předpovědět, zda padne více či méně gólů, než sázet na samotný výsledek zápasu. Zvláště pokud jde o soutěž mezi dvěma rovnocennými soupeři.

 • Na co všechno se dá uzavírat Over / Under sázky?

Prakticky téměř na všechno, co se počítá v číslech. Nejoblíbenější je sázení na počet gólů, ovšem sázet můžete i na počet setů, počet bodů, počet gemů, ale také na žluté karty, rohové kopy a mnoho dalších. Omezení v tomto ohledu může být způsobeno jenom nedostatkem fantazie sázkové kanceláře.

 • Jaké jsou další typy sázek?

Sázkaři sázejí na vítěze zápasu, vítěze poločasu, nebo třetiny či čtvrtiny. Stále více populárnější jsou také sázky na handicapy, kdy se přidá slabšímu týmu virtuální počet branek.