Nejčastější chyby sázkových kanceláří

Zatímco nový sázkaři jsou v sázkovém průmyslu těmi, kteří chybují nejčastěji, z části to platí i pro pokročilé a profesionální sázkaře, kdy si nevědomky mohou vyvinout návyky jako špatná disciplína, příliš vysoké sázky či zanedbávání základů, které jsou klíčem k úspěšnému sázení.

Nepřesné kurzyDerivátové trhyArbitrážní příležitostiValue akumulátory

I když je běžné, že sázkaři při sázení na sporty dělají chyby, možná vás překvapí zjištění, že sázkové kanceláře nejsou neomylné a také z času na čas dělají chyby, nebo přinejmenším poskytují sázkařům příležitosti, které mohou sázkařům zvýšit jejich výnos.

V tomto článku se budeme zabývat nejčastějšími chybami sázkových kanceláří a způsoby, kterými mohou sázkaři jako vy využít tyto chyby a proměnit je ve vlastní výhodu.

Nepřesné kurzy

Sázkové kanceláře mohou při stanovování kurzů dělat chyby

Začněme tím nejevidentnějším. I když sázkové kanceláře zaměstnávají jedny z těch nejchytřejších mozků v sportovním sázením spolu se spoustou analytických nástrojů, které jim pomáhají stanovovat kurzy pro tisíce sázkových trhů denně, tak i přesto opakovaně dělají chyby. V dnešní době jsou již ze hry způsoby, kdy byly kurzy určovány ručně, ovšem to neznamená, že by tím bookmakeři zcela eliminovali chybovost při vypisování kurzů. Pokud jde o stanovování kurzů, sázkové kanceláře stále dělají chyby.

Dokonce by někdo mohl říct, že automatizace některých procesů a spoléhání se čistě na algoritmy je důvodem, proč jsou sázkové kanceláře ještě více zranitelné vůči zkušeným a chytrým sázkařům. Zatímco algoritmus závislý na datech může určitému fotbalovému klubu přiřadit určitou pravděpodobnost vítězství nadcházejícího zápasu, sázkař, který má mnohem důvěrnější znalosti o tomto týmu a lize, ve které soutěží, bude schopen rozpoznat jakoukoliv chybu a využít ji ve svůj prospěch.

Identifikace chybných kurzů a využití tohoto faktu ve svůj prospěch se obvykle označuje jako “Value betting” (sázení na hodnotu) a právě tento typ sázení je základem jakékoliv strategie, která dokáže vykazovat zisk. Pokud neidentifikujete kurzy s hodnotou, tj. kurzy, které nesprávně odrážejí skutečné pravděpodobnosti výskytu daného výsledku, nebudete jako sportovní sázkař z dlouhodobého hlediska vydělávat peníze. Pokud se nedokážete konzistentně chovat disciplinovaně a nebudete sázet jen na hodnotu, s největší pravděpodobností přijdete o peníze. Je to jednoduché.

Co ale identifikace hodnoty znamená? Jde o jednoduchý koncept, kdy vaše vypočtená, nebo nějak jinak stanovená pravděpodobnost, je odlišná od té, kterou nabízejí sázkové kanceláře prostřednictvím kurzů.

Řekněme, že vaše pravděpodobnost toho, že ve fotbalovém utkání padne více, než 2,5 gólů, je 65%. Sázková kancelář pak vypíše kurzy a vy zjistíte, že jejich kurz odráží pravděpodobnost tohoto výsledku jenom 50%. Gratulujeme, právě jste objevili hodnotu v kurzu.

Pomocí desetinných kurzů se sázka na hodnotu vypočítá následujícím způsobem.

Řekněme, že sázíme na nadcházející fotbalový zápas mezi Slavii Praha a Spartou Praha. Na výhru Slavie je kurz nabízený sázkovými kancelářemi 4,50. Dle našich výpočtů, po důkladné analýze historických dat a informacích o současné formě či stavu hráčů, je námi stanovená šance na výhru Slavie 30%.

Je v sázce na výhru Slavie Praha možné najít hodnotu?

Abychom to zjistili, jednoduše vynásobíme kurz Slavie s námi vypočtenou pravděpodobností.

Hodnota (Value) = desetinný kurz x šance
4,50 x 0,30 = 1,35

Pokud je výsledek vyšší, než 1, pak jsme objevili sázku s hodnotou. Hodnotu lze pak jednoduše vypočítat odečtením čísla 1. V našem příkladu je to 1,35 – 1= 0,35. Jinými slovy, hodnota sázky je 35%.

Na druhou stranu, pokud je výsledek menší než 1, sázka nemá žádnou hodnotu a neměli bychom ji uzavírat.

Identifikace nesprávných kurzů

To vše zní velmi slibně, ale jak zjistit, zda jsme identifikovali skutečnou sázkovou příležitost?

Dodržování disciplíny a uzavírání sázek pouze v případě, že jste našli hodnotu, je teoretickým základem všech úspěšných sázek. Nicméně, pokud si nevyvinete smysl pro detail, hlavně pokud jde o sázení na hodnotu, pak zřejmě přijdete o peníze. Bez ohledu na to, jak disciplinovaní zůstanete, nebudete moci vydělávat, pokud nejsou vaše sázky uzavírány na skutečně hodnotné kurzy. To by pak mohlo znamenat konec vaší profesionální kariéry sázkaře.

Existuje několik způsobů, jak identifikovat hodnotu v kurzu. Nicméně, jakkoliv se budete snažit, neznamená to, že uspějete. Velkou výhodou profesionálních sázkařů je to, že disponují výraznými znalostmi a zkušenostmi, které si během let vyvinuli..

Aby bylo možné konzistentně vydělávat peníze sázením na sport, musí mít úspěšný sázkař důkladné znalosti o daném trhu se sportovními sázkami než sázková kancelář.

Klíčem je specializace. Pokud chcete využít chyby sázkových kanceláří, musíte se zaměřit na omezenou škálu trhů, seznámit se s těmito trhy a jejich dynamikou. Jen tak se identifikace skutečné hodnoty stane něčím, pro vás, přirozeným.

V tomto ohledu se mnoho sázejících zaměřuje na sekundární trhy, nebo-li nižší ligy, protože identifikace hodnoty by zde teoreticky měla být vyšší. Sázkaři docházejí k závěru, že vzhledem k množství zdrojů věnovaných primárním trhům (jako např. 1X2 či asijský handicap) a nejvyšším ligám či soutěžím, (jako např. Premier League či Liga Mistrů) je prostor pro chyby, které by potenciálně bookmaker mohl udělat, mnohem menší, než u nižších soutěží.

Příkladem tohoto typu sázení může být například specializování se na druhé ligy po celé Evropě, se zaměřením pouze na sázky “Oba týmy skórují” nebo “Počet gólů v prvním poločase”. Stručně řečeno, pokud chcete najít hodnotu, musíte zjistit, kde jsou slabiny sázkových kanceláří a kde jsou nejnáchylnější k chybám. To je  obvykle možné najít v méně populárních ligách, soutěžích a sázkových trzích.

Zaregistrujte se s naším Fortuna bonusovým kódem a podívejte se na aktuální kurzy u tohoto bookmakera.

Aby to nebylo tak jednoduché…

Identifikace chyb sázkových kanceláří, zejména pokud jde chyby v kurzech, je tím nejtěžším, ale zároveň nejdůležitějším aspektem úspěšného sportovního sázení. Toto hledání hodnoty je ještě obtížnější tím, že sázkové kanceláře nabízejí nižší kurzy, kvůli něčemu, co se označuje jako margin (marže).

Nebudeme nyní zacházet do příliš velkých detailů. Spíše vám na jednoduchém příkladu vysvětlíme, jak margin funguje. Řekněme, že chceme sázet na hod mincí. Nabízeny jsou následující kurzy:

Hlava 1,90
Orel 1,90

Skutečná pravděpodobnost každé z možností je 50%, tj. buď padne hlava, nebo Orel, nic víc. Pokud bychom tuto pravděpodobnost převedli na kurz, zjistíme, že kurz rovnající se 50% šanci je 2,00. Zde vidíte rozdíl, který dělá marže.

U těchto kurzů, sázením pouze na Hlavu, bychom museli při každém hodu mít šanci, že padne Hlava, až 52,7%, abychom se vůbec dostali do zisku.

0,527 * 1,90 = 1,0013

Jelikož je ale skutečná pravděpodobnost, že u každého hodu padne Hlava, jenom 50%, pak z dlouhodobého hlediska sázením na tuto možnost zcela jistě přijdete o své peníze.

Sázkové kanceláře využívají margin právě proto, aby co nejvíce zmenšily pravděpodobnost toho, že udělají při stanovování kurzů chybu, z čeho by pak profitovali mazaní sázkaři. To je taky důvod, proč je margin tím vyšší u méně známých lig a soutěží, kde není k dispozici dostatek informací. Stejně tak bookmakeři na takové soutěže používají sázkové limity.

Bookmaker může  například nabídnout kurzy 1,95 na asijský handicap pro zápasy Premier League, ale pouze kurz 1,90 na asijský handicap pro zápasy anglické druhé ligy. Ano, marže ztěžuje sázkařům jejich život a dává sázkovým kancelářím vyšší prostor pro chybovost, ovšem mnoho sázkařů nadále vydělává peníze sázením na tyto nejasné trhy a využívá výhod méně ostražitých sázkových kanceláří.

Dalším problémem je takzvaná “hmatatelná chyba“ (palpable error), známá také jako “palp“. Co to ale Palpable error je?

Je to chyba, kterou si sázková kancelář uvědomí až poté, co přijala sázky. Zpětně totiž zjistí, že kurzy, které nabízela, byli špatné a všechny výherní sázky budou zrušeny. To samozřejmě naštve všechny sázkaře, kteří původně vyhráli a ještě více to může naštvat ty, kteří sázeli na opačnou možnost a jejich sázky stornovány nebyly.

I když podmínky sázkové kanceláře mohou jasně určovat pravidla, pokud jde o palpable chyby, mnoho sázejících má pocit, že je odpovědností bookmakera nabízet přesné kurzy. Ať tak či onak, je dobré o těchto chybách vědět a brát ji v úvahu při vyhodnocování kurzů vypsaných bookmakerem.

Derivátové trhy

Sázkové trhy jsou navzájem propojeny, využijte to!

Další chyba, kterou sázkové kanceláře dělají, se vztahuje na derivátové trhy. Co je to trh s deriváty? Znamená to, že pravděpodobnosti a kurzy na jeden výsledek často korelovány s pravděpodobností na jiný výsledek v rámci té samé sportovní události.

Pojďme se podívat na příklad. V daném fotbalovém zápase jsou kurzy na trh/sázku 1X2 obvykle korelovány s kurzy na asijské handicapy. Řekněme například, že Mladá Boleslav hostí v nadcházejícím zápase České nejvyšší ligy fotbalový tým z Plzně.

Kurzy na sázkový trh 1X2 jsou následující:

Mladá Boleslav kurz 2,10
Remíza kurz 3,50
Plzeň kurz 4,20

Kurzy na sázkových trh asijských handicapů jsou následující:

Mladá Boleslav -0,5 kurz 2,10
Plzeň +0,5 kurz 1,91

Toto je jednoduchý příklad, ale slouží k ukázce toho, jak dva zdánlivě nesouvisející sázkové trhy vzájemně korelují. Kurz na vítězství Mladé Boleslavi v tomto zápase je 2,10, přičemž kurz na asijský handicap, který pokrývá hranici -0,5 je stejně tak 2,10. Dále se pak kurzy na vítězství Plzně a remízy zkombinují a promítnou se do asijského handicapu +0,5 ve prospěch Plzně, čímž získáváme kurz 1,91.

Využívání těchto sázkových trhů

Využití těchto trhů je obtížný úkol, ale na oplátku může být docela výnosný. Hlavní sázkové kanceláře nyní nabízejí doslova více než stovku sázkových trhů pro zápasy hlavních fotbalových lig a soutěží, zejména těch evropských. Většina těchto sázkových možností je vytvořena kolem modelů předpovídajících góly na obou stranách. Tento určuje pravděpodobný počet gólů, které mají být vstřeleny, na základě údajů o výkonu každého klubu. Tento model si můžeme představit na jednoduchém příkladu zápasu týmů z Premier League:

Manchester United: 1,15 gólu
Arsenal: 1,05 gólu
Góly celkem 2,20

Z této základní projekce se pak budou počítat kurzy pro desítky sázkových možností, které zahrnují nejen výsledky zápasů a handicapy, ale také součty gólů, sázky na možnost Oba týmy skórují, či sázky bez remízy (Draw No Bet).

Jak ale můžeme tyto trhy využít v náš prospěch? Základním úkolem je najít nesrovnalosti a konflikty mezi dvěma nebo více trhy a poté sázet na oba současně, abychom si vytvořili v naší sázce hodnotu. Někteří sázkaři například hledají nesrovnalosti mezi góly v sázkách Nad / Pod 2,5 a sázkou Oba týmy skórují a hledají případy, kdy jsou kurzy na možnost Nad 2,5 gólu a Oba týmy skórují nad hranicí 2,00.

Měli bychom zmínit, že u těchto korelovaných sázek není možné objevit sázku na jistotu, tzv. Surebet (o této sázce se budeme bavit později).

Co ale najít můžete je fakt, že tyto trhy neberou do úvahy určité tendence.

Moudrý fotbalový sázkař si může všimnout, že některé týmy mají ve druhé polovině sklon k prudkému nárůstu výkonu, zatímco jiné jsou náchylnější k opačnému výkonu. Jde pouze o dvě velmi jednoduchá pozorování, ale jedná se o subjektivní prvky, které kurzy bookmakerů obecně nezohlední. Sledováním tendencí týmu spojených s analýzou dat vám pomůže najít skutečnou hodnotu v méně populárních sázkových možnostech.

Řekněme, že jste si všimli, že Real Madrid obvykle začíná doma v pomalejším tempu a také jste si všimli, že tento trend začal s příchodem nového trenéra před dvěma lety. Dále řekněme dále, že Barcelona má právě tendenci vstupovat do utkání ve vyšším tempu.

Spatříme-li podobný, opakující se jev, pak by sázky na možnost, že Barcelona vyhraje 1. poločas a to možná i v handicapu, je něco, co bychom měli zvážit. Zejména vzhledem k tomu, že kurzy nabízené sázkovými kancelářemi většinou odrážejí očekávání výsledku celého utkání a nemusí brát v úvahu tento náš faktor, který zohledňuje šance na výhru v prvním poločase.

I když je tyto kurzy s hodnotou možné najít, sázkové kanceláře se na derivátových trzích, jako jsou tyto, opět ochrání vyšší marží. Nicméně, stále je k dispozici spousta hodnot a analýza derivátových trhů pro hledání hodnoty v kurzech je něco, co stojí za váš čas.

Sázení během zápasu

Live sázení nabízí sázkařům větší množství trhů s deriváty, které mohou využít ve svůj prospěch. To, že se sázkové kanceláře postavily na odpor vzniku live sázek, není náhoda. Nebýt exploze popularity sázení live a obchodování na sázkových burzách, jako je Betfair, sázkové kanceláře by zřejmě nikdy sázení naživo nenabídly.

Proč? Protože stejně jako trhy s deriváty, tak i live sázkové trhy jsou citlivé na chyby, z čeho mohou sázkaři profitovat.

Zatímco v počátcích živého sázení nabízely sázkové kanceláře omezený počet sázkových možností a trhů, a to jen na ty nejpopulárnějších ligy a soutěže, v současnosti je možné sázet doslova na desítky různých trhů. To přináší sázkařům velké množství příležitostí k nalezení hodnotných sázek.

Řekněme například, že Chelsea hraje doma proti Crystal Palace a v 65. minutě vede 3:0. Díky vaší analýze jste zjistili, že Crystal Palace má úplně přestat bránit v případě, že hraje venku a prohrává o několik branek. Vaše sázka tedy bude na Over / Under trh, konkrétně na možnost Nad 4,5 gólu. Ve zbývajících 25 minutách Chelsea skóruje ještě dvakrát a zápas končí 5:0, tedy ve váš prospěch.

Znovu platí, že kurzy jsou počítány na základě výše zmiňovaného před-zápasového modelu počtu branek, to platí i pro kurzy u live sázení, plus se zde bere do úvahy aktuální skóre a čas zbývající do konce zápasu. Do úvahy se neberou subjektivní tendence jednotlivých týmů.

Arbitrážní sázky – Sázky na jistotu

Nejdůležitější věci u arbitrážních sázek je rovnováha.

Jakkoliv je budete označovat, arbitrážní sázky (Arbitrage Bets) jsou další chybou, kterou sázkové kanceláře dělají.

Co je to arbitrážní sázka? Arbitrážní sázky (někdy také označovány jako Surebets nebo Arbs) jsou kombinací sázek, které vám zajistí zisk bez ohledu na to, jak daný zápas skončí. Ano, zní to příliš dobře na to, aby to byla pravda, ale denně je možné najít relativně velké množství těchto arbitrážních sázek.

Jak můžete arbitrážní sázky najít? Zahrnuje to proces, kdy musíte najít více sázkových kanceláří, které nabízejí konfliktní kurzy na ten samý zápas. Pojďme si to vysvětlit na jednoduchém příkladu:

Nad / Pod 2,5 gólu

Sázková kancelář A nabízí kurz 2,10 na sázku Nad 2,5 gólu
Sázková kancelář B nabízí kurz 2,05 na sázku Pod 2,5 gólu

Jak můžete vidět, nezáleží na tom, jakým počtem gólů zápas skončí, vždy budeme v zisku. Je to proto, že součet pravděpodobností, které jsou vyjádřeny kurzy, je vyšší než sto procent. Toto je sázka na jistotu.

I když většina arbitrážních sázek nabízí jen relativně malý zisk, někdy se stává, že sázkové kanceláře mohou na náhlé novinky ohledně daného zápasu reagovat pomalu, čímž dávají sázkařům, kteří jsou připraveni, šanci toho využít. A taky že využijí.

Ukažme si další příklad. Kurz na výhru Manchesteru City v nadcházejícím utkání Premier League je 3,00. Očekává se, že kvůli důležitému zápasu, který mají odehrát během týdne, nechají na lavičce sedět několik klíčových hráčů. Nicméně, před zápasem se ukáže, že City nastoupí v plné síle. Když se to dozví sázkové kanceláře, zmenší kurz na jejich výhru na 2,50. Jeden bookmaker ale zapomene včas reagovat na tuto novinku a ještě nějakou dobu má kurz nastavený na 3,00, čímž se otevírá možnost uzavřít sázku na jistotu.

Ve skutečnosti ale bude téměř nemožné najít arbitrážní sázku na zápas nejvyšších soutěží. Sázky na jistotu se mnohem častěji objevují v méně známých a nižších ligách, jako například v regionálních tenisových turnajích, v nižších fotbalových ligách či v národních basketbalových a hokejových ligách. Například zpráva, že klíčový hráč týmu druhé rakouské fotbalové soutěže nemůže nastoupit kvůli trestu, může na trhu mnohem pravděpodobněji poskytnout sázku na jistotu, než by tomu bylo, kdyby se jednalo o hráče elitního týmu Premier League.

Dalším sázkovým trhem, který lze využít z hlediska sázek na jistotu, jsou kurzy na Vítěze skupiny a Postupující ze skupiny u největších fotbalových událostí, jakými jsou vítězů Liga Mistrů, Evropskou liga, stejně tak jako Mistrovství světa či Euro. To platí zejména při počátečním stanovování kurzů. Velmi často pak najdete arbitrážní sázky u celé řady sázkových kanceláří, a to až do doby, než se šance více-méně vyrovnají u všech bookmakerů, což může trvat i dny.

Hledání sázky na jistotu

Jak ale najít sázku na jistotu? Spatření takovéto sázky vyžaduje určitý stupeň matematické zručnosti, ovšem není to nic, co by se nedalo zvládnout v případě, že matematika není vaše silná stránka.

Pokud jde o využití arbitrážních příležitostí, musíme se zaměřit zejména na dvě základní otázky.

První otázka zní – Jak víme, že daná sázka je pravdu sázka na jistotu. Druhá otázka zní – Jaká výše sázky by měla být zvolena na danou sázku na jistotu?

Identifikace arbitrážní sázky zahrnuje výpočet a součet implikovaných pravděpodobností nejlepších možných kurzů na každý možný výsledek naší sázky na jistotu. Naštěstí je výpočet implikovaných pravděpodobností velmi jednoduchý. Vše, co je potřeba udělat, je vydělit desetinný kurz číslem 1. Ano, je to opravdu velice snadná matematická operace.

Uvažujme následující příklad – v nadcházejícím zápase Ligy Mistrů se proti sobě postaví týmy Bracelony a Bayernu Mnichov. Nejlepší kurzy, které jste na trhu objevily, na možnost Over / Under 2,5 gólu jsou následující:

Sázková kancelář A nabízí kurz 2,10 na možnost Nad 2,5 gólu
Sázková kancelář B nabízí kurz 2,05 na možnost Pod 2,5 gólu

Implikovaná pravděpodobnost – Bookmaker A, Nad 2,5 gólu, kurz 2,10

= 1 / 2,10
= 0,476
= 47,6%

Implikovaná pravděpodobnost na možnost Over 2,5 gólu v kurzu 2,10 u sázkové kanceláře A je tedy 47,6%.

Teď se pojďme podívat na možnost Under 2,5 gólu.

Implikovaná pravděpodobnost – Bookmaker B, Pod 2,5 gólu, kurz 2,05

= 1/ 2,05
= 0,4878
= 48,78%

Implikovaná pravděpodobnost na možnost Under 2,5 gólu v kurzu 2,05 u sázkové kanceláře B je tedy 48,78%.

Abychom bylo možné zjistit, jestli tyto kurzy nabízejí sázku na jistotu, musíme obě pravděpodobnosti sečíst.

Výsledek: 47,6% + 48,78% = 96,38%

Pokud je součet implikovaných pravděpodobností menší, než 100%, znamená to, že daná sázka nabízí arbitráž, a tedy je sázkou na jistotu.

Pojďme se podívat na další příklad. V zápase NBA proti sobě nastoupí Boston Celtics a Chicago Bulls. Na trhu jsou k dispozici nejlepší možné kurzy, které jsou následující:

Sázková kancelář A nabízí kurz 1,30 na výhru Bostonu Celtics
Sázková kancelář B nabízí kurz 7,00 na výhru Chicago Bulls

Implikovaná pravděpodobnost – Bookmaker A, Boston Celtics, kurz 1,30

= 1 / 1,30
= 0,7692 = 76,92%

Implikovaná pravděpodobnost – Bookmaker B, Chicago Bulls, kurz 7,00

= 1 / 7,00
= 0,1429 = 14,29%

Výsledek: 76,92% + 14,29% = 91,21%

To znamená, že jsme opět objevili příležitost zajistit si zaručený zisk, protože celková kombinovaná implikovaná pravděpodobnost je pod úrovní 100%.

Objevování sázek na jistotu je jedna věc. Nicméně, klíčem k jejich maximálnímu využití je výpočet optimálního vkladu na takovou sázku.

V některých případech je to celkem snadné, například tehdy, když jsou pravděpodobnosti stejné. V praxi je ale většina pravděpodobností nevyvážená a vyžaduje, abychom odpovídajícím způsobem zjistili, jakou výši sázky na každou možnost vsadit. Jak se to dělá? Vyžaduje to dodržení tří kroků:

1 – Výpočet implikované pravděpodobnosti každého z nejlepších kurzů na trhu.
2 – Součet všech těchto předpokládaných pravděpodobností.
3 – Vydělení každé z těchto částkových pravděpodobností celkovou implikovanou pravděpodobností vypočtenou v druhém kroku.

Tento postup nám umožňuje určit optimální vklad na každou z možností, abychom si zajistili jistý zisk.

Uvažujme předešlý NBA příklad: Boston vs Chicago

Nejprve vypočítáme předpokládanou pravděpodobnost pro každý ze dvou výsledků a poté je sečteme.

Implikovaná pravděpodobnost – Bookmaker A, Boston Celtics, 1,30

= 1 / 1,30
= 0,7692 = 76,92%

Implikovaná pravděpodobnost – Bookmaker B, Chicago Bulls, 7,00

= 1 / 7,00
= 0,1429 = 14,29%

Celkem (součet)

= 76,92% + 14,29% = 91,21%

Abychom určili optimální sázku, vydělíme implikovanou pravděpodobnost každého výsledku celkovou součtem těchto pravděpodobností.

Boston Celtics

= 76,92% / 91,21%
= 84,33%

Chicago Bulls

= 14,29% / 91,21%
= 15,67%

Řekněme tedy, že na naši sázku na jistotu jsme ochotni vsadit celkově 1 000 Kč. U tohoto příkladu bychom na výhru Bostonu vsadili 84,33% z celkové částky, zatímco na Chicago by putovalo 15,67% z této částky.

Naše sázky by tedy vypadaly následovně:

1 000 Kč * 84,33% = 843,30 Kč na Boston v kurzu 1,30
1 000 Kč * 15,67% = 156,70 Kč na Chicago v kurzu 7,00

Ať je tedy výsledek jakýkoliv, touto sázkou si zajistíme celkový výnos něco málo přes 96 Kč.

Pokud vyhraje Boston, zajistíme si zisk ve výši 96,3 Kč (výpočet: 843,3 * 1,3 – 1 000).
Pokud vyhraje Chicago, zajistíme si zisk ve výši 96,9 Kč (výpočet: 156,7 * 7 – 1 000).

Dobře, ale co když se chceme bavit o fotbalových zápase? Nebo dokonce o dostihových závodech, kde může být až 10 závodníků? Naštěstí zde platí zcela stejný princip, jaký byl uveden o něco výše:

1 – Výpočet implikované pravděpodobnosti každého z nejlepších kurzů na trhu.
2 – Součet všech těchto předpokládaných pravděpodobností.
3 – Vydělení každé z těchto částkových pravděpodobností celkovou implikovanou pravděpodobností vypočtenou v druhém kroku.

Řekněme tedy, že v nadcházejícím fotbalové zápase Serie A proti sobě nastoupí Juventus  Turín a Inter Miláno.

Nejlepší dostupné kurzy na každý z možných výsledků jsou následující:

Na výhru Juventusu Turín je nejlepší kurz 2,90
Na remízu je nejlepší kurz 3,50
Na výhru Interu Miláno je nejlepší kurz 3,10

Zajistí nám kombinace těchto kurzů sázku na jistotu? Pojďme to zjistit!

Tak, jako v dřívějších příkladech, musíme nejprve vypočítat implikovanou pravděpodobnost pro každý možný výsledek.

Implikovaná pravděpodobnost – Výhra Juventusu, kurz 2,90

= 1 / 2,90
= 0,3448 = 34,48%

Implikovaná pravděpodobnost – Remíza, kurz 3,50

= 1 / 3,50
= 0,2857 = 28,57%

Implikovaná pravděpodobnost – Inter Miláno, kurz 3,10

= 1 / 3,10
=0,3226 = 32,26%

Teď sečteme všechny tři pravděpodobnosti a získáme následující výsledek:

= 34,48% + 28,57% + 32,26%
= 95,31%

Výsledek je menší, než 100%. Tím pádem se nám povedlo najít sázku na jistotu u tohoto fotbalového zápasu.

Dalším krokem bude zjistit, kolik bychom měli vsadit na každý jeden kurz, abychom si zajistili stoprocentní zisk bez ohledu na to, jak toto utkání skončí. Řekněme tedy, že chceme investovat celkem 2 000 Kč.

Výhra Juventusu Turín, nejlepší kurz 2,90

= 34,48% / 95,31%
= 36,18%

Tím pádem z celkových 2 000 Kč vsadíme na možnost výhry Juventusu 723,50 Kč.

Remíza, nejlepší kurz 3,50

= 28,57% / 95,31%
= 29,98%

Tím pádem z celkových 2 000 Kč vsadíme na možnost remízy 599,50 Kč.

Výhra Interu Miláno, nejlepší kurz 3,10

= 32,26% / 95,31%
= 33,85%

Tím pádem z celkových 2 000 Kč vsadíme na možnost výhry Interu 677,00 Kč.

Po rozdělení těchto sázek si zajistíme celkový zisk přibližně 98,50 Kč bez ohledu na to, jak tento zápas skončí. A to uvažujeme náš celkový vklad jenom 2 000 Kč.

Je to těžší, než by se mohlo zdát

Sázení na sázky na jistotu se může jevit jako jednoduchá záležitost, ovšem v praxi je to o něco těžší. Prvním problémem je, že kurzy, které sázku na jistotu vytváří, nejsou k dispozici dlouhou dobu, protože sázkoví kanceláře se snaží spolupracovat a nenabízet tyto příležitosti příliš často. Je dost nepravděpodobné, že sázka na jistotu by byla k dispozici déle, než 15 minut. Někteří sázkaři si dokonce vytvořili nástroje, které je upozorní v případě, že se arbitrážní sázka na trhu objeví. Snaží se tím využít této příležitosti hned, jak je to možné, tedy ještě předtím, než se kurzy upraví.

Dalším problémem u sázek na jistotu je, že garantovaný výnos je většinou malý, proto je pro zajištění smysluplného garantované zisku nutné vsadit opravdu hodně peněz. Ve skutečnosti je velmi obtížné najít arbitrážní sázku, která vám zajistí výnos větší než 3%. K tomu, abyste se stali úspěšným arbitrážním sázkařem, je nutné disponovat obrovským kapitálem a mnohdy i časem a velkou dávkou trpělivosti.

Dále musíme také vzít v úvahu skutečnost, že sázkové kanceláře nemají slitování a v některých případech dokonce zruší hráčský účet sázkaře, o kterém si myslí, že uzavírá sázky na jistotu. I když se to může zdát nefér, tak to prostě chodí. Pokud se chcete stát arbitrážním sázkařem, musíte tuto možnost brát v úvahu. Sázkovým kancelářím ale tuto identifikaci můžete poněkud ztížit tím, že výše vašich sázek se nebude úplně shodovat s výpočtem, ale mírně ji pozměníte. Například pokud je optimální vklad na jednu z možností 271 Kč, uzavřením sázky s vkladem 280 Kč může bookmakera zmást. Poněkud si tím pozměníte očekávaný zisk, ovšem může vám to pomoci zůstat ve stínu.

Sázky na hodnotu v podobě akumulátorů

Pokud jste se někdy zamysleli nad tím, proč sázkové kanceláře tak výrazně propagují akumulátory, tedy tikety s více než jednou sázkou, je to proto, že většina sázkařů neví, jak identifikovat hodnotu a zejména tedy proto, že spousta zápasů bez hodnoty na tiketu tuto negativní hodnotu jenom znásobí. Tímto způsobem si sázkové kanceláře zajišťují ročně obrovské zisky.

Jak to ale funguje a jak je negativní hodnota zajištěna? Je to především kvůli maržím, které si sázkové kanceláře účtují prostřednictvím kurzů. Vysvětlíme si to na příkladu. Uvažujme následující akumulátor tiket složen s pěti asijských handicapů pro nadcházející kolo anglické Premier League. Náš aku tiket se skládá z následujících zápasů:

Liverpool +0,5, kurz 1,90
Chelsea -1, 1,90
Arsenal -0,5, 1,90
Tottenham -0,5, 1,90
Everton +0, 1,90

Pro jednoduchost jsme vybrali zápasy a sázky, kde je kurz na všechny tyto možnosti 1,90. K získání celkového kurzu na našem tiketu jednoduše vynásobíme všechny kurzy:

Tím získáváme celkový kurz, který se rovná 24,76.

Pojďme si ale vypočítat celkový kurz za předpokladu, že si sázková kancelář nevzala z těchto kurzů marži. Předpokládejme, že skutečný fér kurz je 2,00, naproti znevýhodněnému kurzu 1,90.

Vynásobením získáváme kurz 32,00.

Co to znamená? Zatímco marže u jednotlivých kurzů byla pouhých 5%, což odráží rozdíl mezi kurzem 1,90 a 2,00, kombinovaná marže na našem aku tiketu je rázem neuvěřitelných 22,6%.

Pro zajímavost – pokud byste chtěli uzavřít sázku jenom na jeden z těchto asijských handicapů a marže by na kurz 2,00 byla 22,6%, pak by vám sázková kancelář nabídla kurz 1,55. Uzavřel by vůbec někdo sázku na o tolik výrazněji nižší kurz, než je skutečný a férový kurz? Správná odpověď je ne.

Násobení kurzů s hodnotou

Využití hodnoty ve váš prospěch.

Pokud se váš akumulátor tiket skládá jenom z kurzů, které disponují hodnotou, pak pro vás máme dobré zprávy. Hodnota každého kurzu se totiž u aku sázky násobí.

Řekněme, že nás aku tiket se skládá ze tří sázek s následujícími kurzy:

Výhra Liverpoolu s kurzem 2,10
Zápas Chelsea / Tottenham, sázka Nad 2,5 gólu s kurzem 1,90
Zápas Newcastle / Everton, remíza s kurzem 3,50

Provedli jsme potřebné výpočty a zjistili jsme, že každý z těchto kurzů nabízí hodnotu.

Naše pravděpodobnost na výhru Liverpoolu je 50%

0,5 * 2,10 = 1,05

Naše pravděpodobnost na zápas Chelsea / Tottenham, možnost Nad 2,5 gólu

0,55 * 1,90 = 1,045

Naše pravděpodobnost na zápas Newcastle / Everton, možnost Remíza

0,3 * 3,50 = 1,05

Jak vidíme, každý z těchto kurzů nabízí hodnotu, tj. výsledek je více než 1.

Celkový kurz na našem tiketu u sázkové kanceláře bude po vynásobení celkem 13,97.

Možná si právě říkáte “No a co?”. Zde je náhled toho, co nám to poskytuje. Pravděpodobnost toho, že tento aku tiket bude výherní, je následující:

0,5 * 0,55 * 0,3 = 0,0825

Pravděpodobnost výhry tohoto tiketu je tedy 8,25%.

Dále se podívejme na celkovou hodnotu.

13,97 * 0,0825 = 1,153

Takže tady to máme. Zatímco jednotlivá hodnota každého z kurzů byla jenom kolem 5% (1,05), kombinací všech těchto kurzů dostáváme kombinovanou hodnotu více než 15%. To není vůbec tak špatné.

Takže zatímco vytváření akumulátorů s negativní hodnotou jenom zhoršuje vaše šance stát se úspěšným sázkařem z dlouhodobého hlediska, uzavíráním aku sázek s hodnotou tyto šance naopak zvyšuje.

Co je ale ještě lepší, než to, že zvyšujete své šance stát se dlouhodobě úspěšným sázkařem je to, že zatímco sázením jedné sázky na tiket se vystavujete riziku, že sázková kancelář zruší váš účet, tak u aku sázek si pravděpodobně zajistíte status hloupého sázkaře, který má jenom štěstí. Samozřejmě z pohledu bookmakera. Některé sázkové kanceláře dokonce nabízejí pro akumulátor sázky zvýhodněné kurzy, čímž si ještě více zvýšíte vaše zisky. Mezi některé z příkladů patří například bonus 50% na aku sázky s 6 více zápasy. Využití těchto nabídek vám pomůže stát se úspěšným sázkařem.